Užitočné informácie a praktické rady
PODNEBIE - Chorvátsko má 3 klimatické zóny: mierne kontinentálne v nížinách, horské vo výškach nad 1200 m a stredomorské pozdĺž jadranského pobrežia s veľkým počtom slnečných dní, kde sú letá suché a horúce a zimy mierne a vlhké. Priemerná teplota v tejto oblasti je v januári v rozpätí 5-9ºC, a v júli 23 až 26ºC. Teplota mora je približne 12ºC v zime a 25ºC v lete.
  PENIAZE - oficiálna mena je kuna (1 kuna - 100 líp). Cudzie valuty sa zamieňajú v bankách (najvýhodnejší kurz), zmenárňach (otvorené 12-14 hodín denne), na poštách a vo väčšine cestovných kanceláriií (nie je potrebný doklad totožnosti) a hotelov či kempingoch. Platobné karty (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express a Diners) akceptujú takmer vo všetkých hoteloch, prístavoch, reštauráciách, obchodoch a bankomatoch.
  CESTOVNÉ DOKLADY - platný cestovný pas alebo nejaký iný doklad uznávaný medzinárodnou dohodou a pre niektoré štáty aj občiansky preukaz (POZOR - cestovný pas musia mať už aj novorodenci a deti vyššieho veku). Diplomatické zastupiteľstvá a konzulárne úrady Chorvátskej republiky v zahraničí alebo Ministerstvo zahraničných a európskych veci Chorvátskej republiky (telefón +385/ 1 4569 964, email: stranci@mvep.hr, vize@mvep.hr, web: mvep.hr).
  CESTOVANIE S DOMÁCIM MILÁČIKOM - preprava cez hranicu je možná len s platnou veterinárnou dokumentáciou o zdravotnom stave zveraťa, pričom psy a mačky musia byť označené čipom. Za jeho dovoz nesiete plnú zodpovednosť, a to za splnenie potrebných podmienok. Ak Váš domáci miláčik pri príchode nespĺňa uvedené požiadavky, môže Vám byť odmietnutý vstup do Chorvátskej republiky, respektívne zviera môže byť vrátené do krajiny pôvodu alebo umiestnené do karantény. Ako majiteľ zvieraťa znášate všetky výdavky, ktoré vzniknú v súvislosti s vykonaním týchto opatrení. Za domácich miláčikov sa podľa Vyhlášky o veterinárnych podmienkach pre nekomerčný pohyb domácich miláčikov pokladajú: psy, mačky, zdomácnený tchor tmavý, bezstavovce s výnimkou včiel a rakov, okrasné tropické ryby, obojživelníky, plazy, všetky druhy vtákov s výnimkou hydiny, hlodavce a domáce králiky. Číslo mikročipu musí veterinár zapísať do pasu alebo certifikátu, ktorý vlastník alebo majiteľ nosí spolu so zvieraťom.
  ZDRAVOTNÉ SLUŽBY - nemocnice a kliniky sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách a ambulancie a lekárne aj v menších mestách v Chorvátskej republike. Zahraniční turisti, ktorí majú uzavreté povinné verejné zdravotné poistenie v krajinách, z ktorých prichádzajú a s ktorými má Chorvátsko uzavretú zmluvu o sociálnom poistení, za využívanie urgentných zdravotných služieb počas svojho súkromného pobytu v Chorvátsku NEPLATIA pod podmienkou, že majú so sebou zmluvou stanovené potvrdenie o nároku na zdravotnú starostlivosť. 
 

SVIATKY A DNI PRACOVNÉHO POKOJA:

1.január - Nový rok

6.január - Traja králi

Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok

1.máj - Sviatok práce

22.jún - Deň víťazstva nad fašizmom

25.jún - Deň štátnosti

5.august - Deň víťazstva a vlasteneckého vďakyvzdania

15.august - Sviatok Nanebovzatia Panny Márie

8.október - Deň zvrchovanosti

1.november - Sviatok všetkých svätých

25. a 26.december - Vianočné sviatky

 

OTVÁRACIE HODINY obchodov a úradné hodiny úradov a verejných služieb počas turistickej sezóny je väčšina predajní v pracovných dňoch otvorená od 7:00 do 22:00, pričom mnohé sú otvorené aj cez víkendy. Úradné hodiny verejných služieb a úradov sú od 8:00 do 16:00 hod od pondelka do piatku. Úradné hodiny na poštách v pracovných dňoch počas turistickej sezóny od 7:00 do 21:00 hod.

Elektrické napätie mestskej siete 220V s frekvenciou 50Hz.

VODA Z VODOVODU JE PITNÁ VO VŠETKÝCH ČASTIACH CHORVÁTSKA.

ČÍSLO 112 - bezplatne volať môžete 24 hodín denne z ktoréhokoľvek telefónneho prístroja v Chorvátskej republike. Stačí nahlásiť: - čo sa stalo - kde sa stalo - kedy sa stalo - či boli zranené osoby - aké majú zranenia - akú pomoc potrebujete - kto volá

 

Dôležité telefónne čísla:

Medzinárodná predvoľba do Chorvátska - 385

Záchranná zdravotná služba - 194

Hasiči - 193

Polícia - 192

Národné centrum pre koordináciu pátrania a záchrany na mori - 195

Štátna správa na ochranu a záchranu - 112

Všeobecné informácie - 18981

Pomoc na cestách - 1987

Email: info@hak.hr   WEB: www.hak.hr