Turistické informácie

FAKTY O CHORVÁTSKU

Úradný názov:  Republika Chorvátsko /Republika Hrvatska/         
Rozloha:  56 594 km2  
Počet obyvateľov: cca 4,3 mil. 
Hlavné mesto:  Záhreb /Zagreb/ so 793.000 obyvateľmi  
Dĺžka pobrežia:  6278 km
Národ. zloženie: Chorváti a národ. menšiny Srbi, Bosniaci, Slovinci, Maďari, Česi, Taliani a Albánci. 
Štátne zriadenie:  parlamentná republika
Telefónna predvoľba:  00385 ( +385 ) 
Mena:  chorvátska kuna= 100 líp
viac sa dozviete na Wikipedii - klik TU

 
                               
                                                                                                                                                                                                                                     
UŽITOČNÉ INFORMÁCIE A PRAKTICKÉ RADY

CESTUJEME PO MORI A ŽELEZNICI

PRÍRODA A KULTÚRA 

UBYTOVANIE A JEDLÁ 

NIEKOĽKO ZAUJÍMAVOSTÍ O CHORVÁTSKU:

Právom patrí medzi Slovákmi k najobľúbenejším a najnavštevovanejším krajinám. Krása jadranského pobrežia a čistota mora sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa turisti do Chorvátska radi vracajú. Na kráse tejto krajine pridáva aj prírodné a kultúrno-historické bohatstvo. Nikde v Stredomorí nie je toľko ostrovov, zálivov a zátok, prekrásnych slnkom zaliatych pláží, koľko ich nájdete v Chorvátsku. Vďaka bohatej histórii sa tam nachádzajú historické pamiatky zo všetkých období.

Dalmácia - úzky pás chorvátskeho územia na pobreží Jadranského mora, ktorý sa tiahne od Zadaru až po Dubrovník, Vďaka príjemnej subtropickej klíme, početným zálivom a ostrovom, prekrásnym plážam, malebnej prírodnej scenérii patrí k najnavštevovanejším oblastiam Chorvátska a aj celej Európy.

Severná Dalmácia - územie rozprestierajúce sa od Zadaru až po Split. V tejto oblasti sa nachádzajú letoviská s dobrými podmienkami prevodné športy a majú skôr pokojnú atmosféru.Pláže sú prevažne kamienkové, zasadené do tieňa borovicových lesov s priezračným morom. Priateľské prostredie v starých jednoduchých rybárskych dedinkách, pokoj a krásna príroda. Medzi najznámejšie letoviská tejto oblasti patria: Zadar, Biograd na moru, Pakoštane, Vodice, Šibeník, Trogir.

Stredná Dalmácia - Táto oblasť zaberá územie od Splitu po polostrov Pelješac. Známa je nádhernou takmer nedotknutou prírodou, starobylými mestami s bohatou históriou, najkrajšími plážami a krištáľovo čistým morom, priateľským prostredím a samozrejme preslávenou chorvátskou kuchyňou. Známe letoviská sú Split, Omiš, Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Drveník, Klek, Gradac.

Južná Dalmácia - tiahne sa od polostrova Pelješac po hranice Čiernej hory. Je najjužnejšou časťou Chorvátska. Južná Dalmácia je atraktívna predovšetkým vďaka svojej stredomorskej klíme a možnosti kúpania od začiatku júna až do konca septembra. Typické sú luxusné, dobre vybavené hotely s kvalitnými službami. Dominantou oblasti je mesto Dubrovník s bohatým kultúrno-historickým dedičstvom. Patrí sem aj polostrov Pelješac, ktorý je spojený s pevninou pri mestečku Ston. Známe letoviská - Dubrovník, Slano,  Orebič a Trpanj.

Omiš - nádherné mestečko s prístavom v ústi rieky Cetina. Je mestom úzkych uličiek amalých námestí. Jedinú piesčitú 1 km dlhú pláž vytvorili nánosy rieky, nachádza sa západne od mesta. Neďaleký kaňon rieky je obľúbeným výletným miestom. V mestečku je množstvo obchodíkov, reštaurácií, kaviarní a stánkov.

Omiš - Nemira - malé mestečko v zálive, ktoré sa nachádza v strednej Dalmácii, 3 km od historickoho mesta Omiš. Letovisko je vzdialené od mestského hluku a je vhodné pre pokojnú rodinnú dovolenku a kúpanie sa v krištáľovo čistom mori. Nájdete tu 2 pláže s pozvoľným vstupom do mora, reštauráciu, supermarket, pizzeriu a zopár barov. Rušnejší nočný život je v meste Omiš, do ktorého sa dostanete autobusom alebo pešou prechádzkou, cca 30 min. Atraktívnosť prostredia znásobuje blízkosť kaňonu rieky Cetina. Na konci letoviska je prekrásna zátoka Mala Luka.

Makarská riviéra - najznámejšia oblasť dalmátskeho pobrežia dlhá 60 km, nazývaná turistickým srdcom Dalmácie. Je obklopená mohutným krasovým pohorím Biokovo. Známe letoviská na Makarskej riviére povestné dlhými kamienkovými plážami a priezračným morom sú Makarska, Baška Voda, Tučepi, Brela...

Baška Voda - významné moderné a rušné letovisko, nazývané ako "šperk Makarskej riviéry". Je známe prekrásnymi bielými kamienkovými plážami v obklopení hustých borovicových lesov. Na kráse tomuto letovisku pridáva aj veľkolepé krasové pohorie Biokovo, ktoré sa majestátne týči nad mestom. Krištáľovo čisté more, zachovalé prostredie, vynikajúca zemepisná poloha v srdci Dalmácie, robia Bašku Vodu ideálnym miestom pre dovolenku. Jej príťažlivosť znásobuje promenáda s množstvom reštaurácií, kaviarní, obchodov... V roku 2006 bola Baška Voda ocenená Modrou vlajkou - za kvalitu a čistotu pláže a strediska.

Baško Polje - turistická dedina situovaná cca 800 m južne od Bašky Vody (približne 20 min. chôdze). Tieto dve strediská spája pobrežná promenáda, ktorú po celej dĺžke lemujú jemné štrkové pláže s pozvoľným vstupom do mora. Cez deň Vás čaká osvieženie v mori a večer zábava na korze plnom obchodov, kaviarní, reštaurácií, umelcov a atrakcií.

Makarska -  mesto leží na úpätí pohoria Biokovo, cca 60 km juhovýchodne od Splitu a je označované ako "srdce Dalmácie". Je jedno z najatraktívnejších turistických letovísk na chorvátskom pobreží. Nádherné dlhé štrkové pláže a príjemná klíma robia z tohto mesta skutočný raj aj pre najnáročnejších dovolenkárov. Centrum mesta je bohaté na kultúrne a historické pamiatky. V Makarskej nájdete nielen srdečných ľudí, ale aj uličky s typickým ruchom, malebné zátoky, dlhé štrkové pláže a priezračne čisté more. Množstvo reštaurácií, cukrární, kaviarní, ktoré ponúkajú bohatý výber tradičných jedál a nápojov.

Tučepi - malebné letovisko na Makarskej riviére, ktoré sa stalo jedným z najatraktívnejších miest na trávenie letnej dovolenky v Chorvátsku. Od mesta Makarska je vzdialené približne 5 km. Tučepi má krásne kamienkové pláže, najdlhšie na celej Makarskej riviére, ktoré sú v tieni borovicových alejí. Pre turistov je tiež príťažlivé aj pre svoju polohu, pretože sa nachádza na výbežkoch pohoria Biokovo.

Podgora - obľúbené a veľmi rušné stredisko na Makarskej riviére. Leží pod magistrálou 9 km na juh od mesta Makarska a 70 km od Splitu. Panorámu tohto strediska skrášľuje pohorie Biokovo, ktoré sa týči nad mestečkom a na kráse mu pridáva aj bohatá stredomorská vegetácia - olivové, borovicové a píniové lesy. Krásna, pomerne úzka pláž z drobných okruhliakov a piesku s pozvoľným vstupom do mora je vhodná aj pre neplavcov a deti. Má dobré podmienky pre vodné športy: windsurfing ( škola ), jachting, potápanie, vodné lyžovanie a ďalšie, Podgora je ideálnym miestom pre oddych, relax a zábavu.

 VEDELI STE, ŽE...

- Chorvátsko je jednou z ekologicky najčistejších krajín v Európe
- Zlatni Rat - "Zlatá pláž" v stredisku Bol na ostrove Brač mení svoj tvar v závislosti od toho, aký vietor fúka
- Jadranské more je najčistejšie v Európe, dno vidieť až do hĺbky 50 m
- Biely dom vo Washingtone je postavený z mramoru z ostrova Brač
- Ostrov Hvar je najslnečnejší ostrov v Chorvátsku s priemerom 113 slnečných dní v roku, a v prípade sneženia je nocovanie v hoteloch zadramo
- Mesto Zadar má prvý morský orgán na svete, ktorý vydáva zvuky výlučne pod vplyvom vetra a morských vĺn

 ĎALŠIE INFORMÁCIE...

Praktické rady a informácie pre cestujúcich individuálnou dopravou nájdete TU (klik)

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Zahrebe - info TU

Užitočné rady a informácie pre cestujúcich pred odchodom - info TU 

Dôležité telefónne čísla - info TU

Informácie na cesty podľa štátov - info TU

Aktuálne informácie o Chorvátsku (v angličtine a chorvátčine) nájdete aj na stránkach chorvátskeho ministerstva turizmu (Ministry of tourism) - info TU.